Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
01.01.2022
Vytvořili jsme pro vás nový web pro kalibrace
Měřicí technikou se zabýváme od roku 1991 a kalibrace alkohol testerů provádíme již třetí desetiletí. Tato specializovaná činnost mezitím dospěla do s... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Cesta "do hlubin alkohol testeru" pokračuje...
22.01.2022
Cesta "do hlubin alkohol testeru" pokračuje...
Jak kalibrovat něco, co bylo považováno za nekalibrovatelné? V předchozím článku (Úplné počátky kalibrací) jsme udělali první krok: zjistili jsme, ja... číst celé
Úplné počátky kalibrací
18.01.2022
Úplné počátky kalibrací
Tak takto jsme opravdu nezačínali - a doufáme, že ani neskončíme! :-) Začátky byly mnohem prozaičtější, ale o nic méně vzrušující a zajímavé. Vždyť j... číst celé
První alkohol tester u nás?
16.01.2022
První alkohol tester u nás?
Pamatujete si, kdy jste se poprvé setkali a dechovým alkohol testerem? Bylo to v obchodě s elektronikou, viděli jste jej u známého, nebo jste "dostali... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Cesta "do hlubin alkohol testeru" pokračuje...
22.01.2022

Cesta "do hlubin alkohol testeru" pokračuje...

Jak kalibrovat něco, co bylo považováno za nekalibrovatelné?
V předchozím článku (Úplné počátky kalibrací) jsme udělali první krok: zjistili jsme, jak různá koncentrace ethylalkoholu ve vzduchu ovlivňuje odpor polovodičového senzoru a tato změna zase frekvenci oscilátoru alkohol testeru, v našem případě AML 945.

Nyní naše mravenčí práce pokračovala. Podle rozložení součástek na plošném spoji jsme si vykreslili schéma zapojení ústřední části přístoje a podrobili jej analýze:

Schema AML 945

Výstup základního multivibrátoru (viz minulý článek) s informací o odporu senzoru (odpovídající koncentraci ethylalkoholu) přeměněnou na frekvenci je veden na vstup mikroprocesoru U2 (pin 10) k dalšímu zpracování. Pro nás je důležitý objev propojovacího pole s diodami a pájecími ploškami, odpovídajícímu dvěma byteům, označenými REF 03 a REF 08 (odpovídá koncentracím 0,3 ‰ a 0,8 ‰):

Propojovací pole AML 945

Ty představují teoreticky úctyhodných 216 = 65 536 možných nastavení! Bez jakékoliv dokumentace zbývala jen cesta experimentálního ověření jejich vlivu na funkci přístroje, tedy na vztah vstupní frekvence mikroprocesoru a zobrazovaného údaje přístroje. Samozřejmě by nebylo v lidských silách prověřit všechny kombinace, prověření ale muselo být dostatečně "husté" pro získání relevantních výsledků. Protože neustále pájet a odpájet jednotlivé plošky by zabralo čas do konce věků, byla vytvořena pomůcka - pomocí čtyřech vhodně zapojených otočných přepínačů, propojených plochým mnohažilovým vodičem s propojovacími ploškami byly generovány jednotlivé kombinace (na stupnici označeny v hexadecimálním kódu). To je ten přístroj vlevo na následujícím obrázku:

Zkušební zapojení AML 945

Krabička vpravo je další pomůcka, a sice kapacitní dekáda, pomocí které se mohl operativně měnit další parametr, a to kapacita v multivibrátoru přístroje (C1), jak bylo zmíněno v předchozím článku.

No a uprostřed je nebohá elektronika analyzovaného přístroje, kam ty všechny dráty vedou. V detailu na dalším obrázku:
Elektronika AML 945

Pomocí tohoto zapojení a mnoha dalších měření byly sejmuty potřebné charakteristiky a získány příslušné grafy, již bez dalších podrobností v několika příkladech dále:

Závislost frekvence multivibrátoru na odporu senzoru

Závislost frekvence multivibrátoru na kapacitě C1

Závislost údaje přístroje na frekvenci

Graf - příklad charakteristiky jednoho konkrétního přístroje

Graf závislosti údaje přístroje na napětí v označeném bodě zapojení

Uvedené příklady výše snad alespoň zčásti ilustrují diskutovanou problematiku, přístup k řešení a dávají tušit objem provedené práce. Zacházet do ještě dalších podrobností by bylo po tolika letech už určitě zbytečné. Snad jen pro ilustraci rozsahu práce, z uvedených analýz a měření vznikl dále uvedený soubor o rozsahu téměř srovnatelném s diplomovou prací, který shrnuje získané poznatky a výsledky. Ten další uvedený soubor představuje jeden z řídkých zdrojů, které se nám podařilo získat - katalogový list výrobce jednoho z námi používaných senzorů.
Oba soubory se zobrazí v dalším okně, jsou v pdf a jsou datově poněkud větší, zejména ten první.

Technická analýza alkohol testerů AML 945     Katalogový list senzoru STG812

 

Různých měření byly provedeny stovky a podobných grafů a tabulek vzniklo několik desítek. Z nich byl získán poměrně přesný obraz o vnitřní funkci přístroje a mohla být stanovena metodika kalibrací těchto přístrojů. Nastavování bylo prováděno pomocí obou propojovacích polí REF 03 a REF 08 a volbou vhodné velikosti kondenzátoru. Rutinně se k tomu používaly obě uvedené pomůcky, jedna pro rychlé nastavování hexadecimálního kódu a druhá pak kapacitní dekáda.

Tak to byly opravdu "pionýrské začátky" kalibrací dechových alkohol testerů u nás. Dnes už samozřejmě historie, ti kteří přišli po nás mají situaci nesrovnatelně zjednodušenou. Ale byla to ohromná škola, kterou nic nemůže nahradit, umožnění vhledu do samého nitra elektronických alkohol testerů a jejich funkce a získání obrovských zkušeností, které při své práci využíváme dodnes. Když se v mládí naučíte násobilku, můžete pak v dospělosti svižně a přesně počítat.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

®®

Kde nás najdete

U Plovárny 1419

Nový Bydžov, 504 01

 
Odborné technické dotazy

(Po-Pá, 9:00 -15:30 hod.)

Směřujte je na toto tel. číslo v uvedenou dobu. Toto číslo může být v případě zaneprázdnění nebo nepřítomnosti odborného pracovníka přesměrováno na hlavní tel. číslo nebo Vám zavoláme zpět, jakmile to bude možné.

 

Rychlý kontakt
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
Copyright © 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, textů či jejich částí, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu a ochranné známky QTEST zakázáno.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz