


- Úvod
- Stanovená měřidla
Jedná se o nejvyšší kategorii alkohol testerů, které jako jediné mají tzv. právní průkaznost (za splnění ještě dalších předpokladů). Přístroje, které nejsou stanovenými měřidly, lze bez ohledu na jejich kvalitu, technickou dokonalost nebo cenu používat pouze pro orientační měření, která nejsou dostatečná pro právní průkaznost provedených měření.
Nabídka stanovených měřidel na našem trhu
Hned úvodem si řekněme, která ze široké nabídky alkohol testerů na našem trhu mohou být stavovenými měřidly. Jsou to ta, která jsou jako taková schválena Českým metrologickým institutem (dále jen ČMI) a mají platnou typovou zkoušku (udílí se na 10 let). Jejich seznam je uveden na webu ČMI.
Odpověď je velmi jednoduchá: v současné době jsou jako stanovená měřidla schválené pouze tři typy alkohol testerů, dva značky Dräger a jeden značky Envitec,
Stanovená měřidla v ČR:
Dräger Alcotest 6820 - TCM 144/17-5465
Dräger Alcotest 7510 - TCM 144/08-4644
AlcoQuant 6020 Plus - TCM 144/06-4414
Jestliže tedy požadujete stanovené měřidlo, nezbývá než si vybrat z nabídky výše. Nějaké spekulace jako "My jsme si vybrali tento alkohol tester (zpravidla nějaký levnější) a chtěli bychom ho jako stanovené měřidlo", s kterými se občas setkáváme, jsou tedy opravdu liché. To se nedá zařídit nějakou kalibrací nebo následným ověřením, toto je dané a přes to prostě vlak nejede.
Pouze stanovené měřidlo splňuje požadavek na právní průkaznost měření alkoholu v dechu!
Režim kalibrací a ověřování stanovených měřidel
Je třeba říci, že režim provozování stanovených měřidel je poněkud komplikovanější, s tím je třeba už při rozhodování o nákupu počítat.
Předně, jsou dva druhy úkonů, kterým je měřidlo při nákupu a následném provozování vystaveno: kalibrace a ověřování.
Kalibrace: Provádí příslušná kalibrační laboratoř a má za úkol udržovat přístroj v precizním technickém stavu pro přesná měření. Udávané hodnoty se kontrolují pomocí přesných kalibračních normálů a v případě potřeby se dostaví na správné hodnoty. Má tedy především technický charakter.
Ověření: Provádí ČMI a má za účel ověřit shodu funkce přístroje se stavem, schváleným při typové zkoušce. Má tedy legislativní charakter. I v tomto případě je ale před vlastním ověřením provedena kalibrace v kalibrační laboratoři a přístroj je předán na ověření do ČMI již připravený, tedy nakalibrovaný, pouze na kontrolu řádné funkce a udávaných hodnot.
Schéma režimu ověřování a kalibrací pak vypadá takto:
Kdy | Provádí se |
při nákupu | kalibrace + ověření v ČMI |
po prvních 6 měsících | kalibrace |
po dalších 6 měsících (po roce od nákupu) | kalibrace + ověření v ČMI |
po dalších 6 měsících | kalibrace |
po dalších 6 měsících (po dvou letech od nákupu) | kalibrace + ověření v ČMI |
po dalších 6 měsících | kalibrace |
... | ... |
Samozřejmě, pokud by se při kalibraci v mezidobí zjistil technický problém a odchylka od stavu, který byl ověřen v ČMI, bylo by nutné i v tomto termínu předání alkohol testeru do ČMI k novému ověření. Podle našich dosavadních zkušeností se ale toto u uvedených modelů nestává a není moc pravděpodobné.
Poznamenejme ještě, že dle nařízení EU výrobce opatřuje tyto digitální alkohol testery funkcí, která v příslušném intervalu, tedy po 6 měsících, zablokuje a znefunkční přístroj, kterým potom není možné měřit a je nutno jej dát na pravidelnou kalibraci, při které se jeho funkce opět obnoví.
Tento režim je dán legislativně (nejen pro tyto modely, ale pro všechny v režimu stanoveného měřidla).
V případě požadavku na stanovené měřidlo je třeba toto uvést v objednávce. Přístroj je následně předán do Českého metrologického institutu k provedení ověření a k ceně přístroje je pak třeba připočíst cenu za ověření. Stanovené měřidlo je pak třeba zadávat k opětovnému ověřování v pravidelných ročních intervalech, v mezidobí na kalibraci každých 6 měsíců, jak uvedeno v tabulce výše.
Je rovněž možné objednat přístroj bez ověření, ten pak výše uvedenému režimu nepodléhá a není stanoveným měřidlem.
Poznámka:
Rozhodnutí o režimu provozování alkohol testeru je třeba učinit již v okamžiku jeho objednávání. Pozdější požadavek na dodatečné ověření jako stanoveného měřidla již nemusí být možný.