


- Úvod
- Kalibrační laboratoř
- Charakteristika
Mezi základní předpoklady profesionální práce naší kalibrační laboratoře patří:
1. Vysoce odborný personál Více
2. Dokonalé laboratorní vybavení Více
3. Pravidelně ověřovaná metrologická návaznost Více
4. Kontrolované okolní prostředí Více
5. Přesné kalibrační postupy Více
6. Precizní laboratorní práce Více
7. Systematičnost práce Více
8. Zázemí standardní chemické laboratoře Více
9. Několik desetiletí zkušeností Více
Nyní k jednotlivým bodům podrobněji:
1. Odborný personál
Bez jakýchkoli pochybností hned na prvním místě. Sebedokonalejší vybavení je k ničemu, pokud nebude využíváno pracovníky se vzděláním a praxí v oboru, v tomto případě elektronice, měřicí technice, metrologii, chemii a dalších technických oborech. I jen pochopení principu funkce elektrochemických senzorů přesahuje běžné středoškolské znalosti z fyziky.
Zde máme pevné odborné základy v příslušném vzdělání (ČVUT, obor elektronika) i následné praxi (výzkumný ústav, dlouholetá vývojová a výrobní praxe na několika odborných pracovištích). Více v záložce O nás.
Dále se pravidelně účastníme seminářů, kurzů, školení a odborných konferencí pořádaných např. Českou metrologickou společností, speciálních školení u výrobců apod. Více viz Certifikáty.
2. Laboratorní vybavení
Od samého počátku dbáme na precizní technické a laboratorní vybavení pro obě základní metody kalibrací, tj. pro suchou i vlhkou cestu (podrobněji o této problematice na uvedených odkazech).
Obě základní metody jsou zajištěny jak příslušným vybavením na světové úrovni, tak příslušnou metrologickou návazností na nadřazené standardy.
3. Metrologická návaznost
Jak již uvedeno, je zajištěna pro obě metody a v pravidelných intervalech ověřována. Pro suchou cestu pomocí analytických certifikátů dodávaných s přesnými kalibračními plyny (jejich koncentrace je s vysokou přesností a samozřejmě s metrologickou návazností příslušných analytických laboratoří výrobce kontrolována obvykle gravimetrickou metodou), pro vlhkou cestu pravidelným ověřováním s 12-měsíční periodicitou v Českém metrologickém institutu (ČMI), na jehož nadřazené standardy je náš kalibrační etalon navázán.
4. Kontrolované okolní prostředí
Vlastnosti okolního prostředí, ve kterém jsou prováděny kalibrační práce, jako je např. teplota, relativní vlhkost, tlak, čistota, prašnost, vyloučení výparů různých látek apod. mají bezprostřední a přímý vliv na kalibrace a kontrolované a nastavované hodnoty, proto jsou kontinuálně sledovány a měřeny.
5. Kalibrační postupy
Kalibrace jsou prováděny závaznými a opakovatelnými postupy, stanovovanými pro každý model alkohol testeru jeho výrobcem, pokud jsou výrobcem dodávány a známy. V jiných případech na základě našich dlouholetých zkušeností s kalibrací širokého sortimentu typů těchto přístrojů.
Dodržení správného postupu provádění kalibračních úkonů je nezbytným předpokladem správného provedení kalibrace.
6. Precizní laboratorní práce
Jedná se o celý soubor správných pracovních postupů a způsobu provádění prací v laboratořích, často označovaný zkratkou GLP (Good Laboratory Practice, správná laboratorní praxe). Každá práce má své zásady a osvědčené postupy a pro tu přesnou v laboratořích to platí dvojnásob.
7. Systematičnost práce
Toto je specifická vlastnost pracovních postupů provádění kalibrací a organizace práce, mající vliv na preciznost prováděných prací, vyloučení nahodilostí, ale rovněž na plynulost a produktivitu práce.
8. Zázemí standardní chemické laboratoře
K dispozici nejen kalibrační, ale rovněž menší standardní laboratoř anorganické chemie se svým vybavením pro laboratorní praxi, speciálním chemickým sklem, přesným odměřováním objemů kapalin včetně nepatrných množství v jednotkách mikrolitrů (µl) a svými analytickými možnostmi.
9. Několik desetiletí zkušeností
Toto se dá jen velmi těžko postihnout, natož v krátkém zde vyhrazeném rozsahu, a přesto jde o naprosto nenahraditelný předpoklad každé náročné a sofistikované práce. Místo popisu zde se pokusíme přiblížit postupné a dlouhodobé sbírání našich odborných zkušeností a poznatků formou série blogových článků, které zájemce o tuto problematiku navíc přenesou do vzdálenější i nedávné minulosti a seznámí s mnohdy zajímavou historií techniky, dechových alkohol testerů a jejich kalibrací.